Hlavnou časťou dôchodkového systému Slovenskej republiky je povinné dôchodkové poistenie I. pilier, financované priebežne a upravené zákonom. Priebežné financovanie zabezpečuje redistribúciu financií od pracujúcich k poberateľom dôchodkových dávok.
Princípom tohto systému je medzigeneračná a sociálna solidarita. Zjednodušene možno povedať, že pracujúce deti platia svojim rodičom a vyššie príjmové skupiny obyvateľov platia viac.
Systém dôchodkového poistenia generuje najväčšiu časť dôchodkových dávok. Preto je a bude najdôležitejšou časťou dôchodkového systému. Práve priebežné financovanie je najviac citlivé na pomer medzi pracujúcimi a príjemcami dávok. Jeho finančná stabilita je ohrozovaná súčasným negatívnym demografickým vývojom.
Ďalšou zložkou dôchodkového systému je starobné dôchodkové sporenie II. pilier.
Ide o „kvázi“ povinný systém. Účasť v druhom pilieri je síce dobrovoľná, ale vstupom doň sa stáva povinnou. Podstatou starobného dôchodkového sporenia je presmerovanie časti odvodov Sociálnej poisťovni na osobný účet sporiteľa alebo sporiteľky vo vybranom dôchodkovom fonde. Od typu vybraného fondu potom závisí, ako budú tieto prostriedky zhodnocované. Po odchode do dôchodku sa vypláca doživotná dávka.
Výhodou zavedenia druhého, kapitalizačného piliera je zmena spôsobu financovania dôchodkov. Prostriedky odvedené na osobné účty sporiteľov sa nepoužívajú na výplatu dávok existujúcich dôchodcov, ale sú adresne určené na dôchodok konkrétneho sporiteľa, či sporiteľky. Zvyšuje sa tak odolnosť dôchodkového systému voči negatívnemu pôsobeniu demografického vývoja. Posilňuje sa tiež zásluhovosť jedinca na úkor znižovania miery solidarity.
Prvý a druhý pilier spoločne tvoria základný dôchodkový systém. Z pohľadu výšky dávky (miery náhrady) má základný dôchodkový systém poskytnúť dôchodcom dávky vo výške umožňujúcej primeranú životnú úroveň. Podľa medzinárodných konvencií by dôchodkové dávky (miera náhrady) mali v priemere predstavovať minimálne 40 percent príjmu pred odchodom do dôchodku.
Doplnkovú časť dôchodkového systému tvorí doplnkové dôchodkové sporenie III. pilier. Na rozdiel od prvých dvoch ide o dobrovoľný štátom podporovaný systém postavený na účasti zamestnanca a prípadnom príspevku jeho zamestnávateľa. Štát tým prenáša časť zodpovednosti za životnú úroveň počas poberania dôchodku na svojich občanov. Motivuje ich k tomu formou daňových úľav.